Haberler<< haberler sayfasına dönSabah Gazetesi Rahim Ak 15.11.2005

Makinelerin efendisi


14 yıl önce Arçelik'ten emekli olan Ayşan Dalkılıç, Arçelik, Vestel ve Bosch'un buzdolaplarını yapan makineleri üretti. İTO, Dalkılıç'a 'Kadın Girişimcilik' ödülünü verdi. 
Makine yapan makine imalatı Türkiye'de en çok ihtiyaç duyulan alanlardan. Bunu fark edense bir kadın girişimci. 22 yıl Arçelik'te makine teknikeri olarak çalışan Ayşan Dalkılıç, emekli olduktan sonra kendi işini kurmaya karar vermiş. Dalkılıç, "Pastane ve bayilik açacaktım, ama bildiğim iş değildi. Arçelik'te iyi bir Ar-ge eğitimi almıştım. Bildiğim işi yapmaya karar verdim. Öteki dünyada çok dinleneceğiz deyip tüm paramı bu işe yatırdım" diyor. Bugün geldiği noktada yılda 1 milyon Euro'luk makine üreterek 30 kişiye de iş imkanı sağlıyor. Üstelik Dalkılıç'ın ürettiği makineler, makine yapan makine türünden. Dalkılıç'ın verdiği örneğe göre evimizdeki Arçelik, Bosch ve Vestel'e buzdolaplarını Dalkılıç'ın makineleri yapıyor. Dalkılıç'ın firması Hidrotam Hidrolik'in makine ürettiği diğer ünlü firmalar; Tofaş'a otomobilleri delme makineleri, Toyota'ya oturma gruplarının makineleri. 

'NAKIŞ DA YAPARIM' 
Dalkılıç, kadınların evde oturmasından büyük rahatsızlık duyduğunu söylüyor. Büyük projelerle ve makinelerle içli dışlı olmasına ve tezgah başında üretimin fiilen içinde bulunmasına rağmen onun evinde hizmetçisi yok. Evin yemeğini kendisi yapıyor, "Nakış ve boncuğum da var. Bu tüm kadınlara örnek olsun. Evde oturup koca parası yemesinler" diyor Dalkılıç. Dalkılıç ve ekibi özel istek üzerine makine üretiyor. Yani müşteri gelip "Ben çelik kesme makinesi üretmek istiyorum" dediğinde ekip bunu projesinden tamamlanmasına kadar yüzde yüz kendi imalatı olarak ortaya çıkarıyor. Bu iş 14 yıldır sürüyor. Dalkılıç'ın bundan sonraki hedefi de yine işiyle ilgili, "İşyerimi büyütmek ve yeni işler almak için tüm paramızı tekrar işimize yatırıyoruz" diyor. Dalkılıç, geçen yıl Almanya'ya açıcı ve doğrultucu ihracatı yaparak ihracata da ilk adımını atmış. Dalkılıç, ihracatı artırmak için sürekli fuarları takip ediyor.

DÖRT ŞİRKETE ÖDÜL 
54 projenin başvurduğu ve 4 kategoride gerçekleştirilen İTO'nun "Başarılı KOBİ Yarışması''nda ''Kadın Girişimcilik'' kategorisinde Hidrotam Hidrolik Genel Müdürü Ayşan Dalkılıç'ın dışında "Girişimcilik'' kategorisinde Altıparmak Pazarlama Kolektif Şirketi, "Teknoloji Uygulama ve İşbirliği'' kategorisinde İontek İlaç Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Tıbbi, Kimyevi ve Sınai Filtre Üretimi, Araştırma, Geliştirme, İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, "İhracat Başarısı'' kategorisinde de Las-Zırh ile Özpolat Makine Sanayi ödül aldı.


Milliyet Gazetesi Meral Tamer 15.11.2005

Kartal Oto Sanayi Sitesi'ndeki tek kadın

 

Bir torna, bir freze, antika bir daktilo ve bir sekreterle tek başına başladığı özel makine imalatı, Ayşan Hanım'a 10 yıl sonra ödül getirdi.

İstanbul Ticaret Odası İTO'nun bu yıl ikincisini düzenlediği Başarılı KOBİ Yarışması'nın jürisinde ben de vardım ve jürinin tek kadın üyesi olarak, "Kadın Girişimci" kategorisinde ödül verilmeye devam edilmesinde ısrarcı oldum. 

İtiraz eden jüri üyeleri "Girişimcinin erkeği - kadını olur mu?" diyorlar ve kadın girişimcilerin de "Girişimci" kategorisinde erkeklerle birlikte yarışmalarını uygun görüyorlardı.

İşin ilginç yanı "Kadın Girişimci" kategorisinde ödüle hak kazanan Hidrotam'ın kurucusu Ayşan Dalkılıç da, dün ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmaya "Başarının kadın ya da erkek tarafından elde edilmiş olması arasında fazla bir fark yok" diye başlamaz mı? Neyse ki hemen ardından iş kurmaya cesaret eden kadınların, erkek rakiplerine göre avantajlı olduğu noktaları sıralayıverdi:

Kadın patronun farkı
Kadınların duygu zenginlikleri nedeniyle önsezileriyle hareket edebilmeleri 
Erkeklere göre çok daha pratik olmaları 
Erkeklerden daha rahat iletişim kurabildikleri için destek bulmalarının da daha kolay olması
Hidrotam'ın ne ürettiğini ilk öğrendiğimde ben çok şaşırmıştım. Bir kadının sabahtan akşama haşır - neşir olabileceğini aklınıza hiç getiremeyeceğiniz ürünler bunlar: 
Derin donduruculu buzdolaplarının evaporatörlerinin dışındaki boruları sıkı olarak sarma 
Boru diplerine termal mastik uygulama, boru üstüne alüminyum ve/veya PVC bant sarma 
Türkiye'de bu işi, bant sarma tezgâhıyla otomatik olarak ilk gerçekleştiren firma, Ayşan Hanım'ın Hidrotam'ı. Ar-Ge projelerini TİTEB ve TTGV desteğiyle yürütüyor, KOSGEB'den nitelikli eleman, yurtdışı fuar ve danışmanlık desteği alıyor.

Bir freze, bir torna...
Dalkılıç, Haydarpaşa Teknik Lisesi makine ressamlığı bölümünü bitirdikten sonra 20 yıl Arçelik'te çalışmış. 1994'te emekli olduktan sonra da Kartal Oto Sanayi Sitesi'nde Hidrotam Makine'yi kurmuş ve bir torna, bir freze, antika bir daktilo ve sekreterle 50 metrekarelik atölyede tek başına özel makine imalatına başlamış.
Ayşan Hanım Hidrotam'ı kurarken Kartal Oto Sanayi'nde işyeri sahibi tek kadınmış. Aradan 11 yıl geçtiği halde hâlâ tek kadın patron. Ama onun atölyesi 11 yılda 32 kişinin çalıştığı bir fabrikaya dönüşmüş. 2004 yılı cirosu 806 bin euro.

İhracata başladı
Hidrotam geçen yıl ilk kez Almanya'ya ihracat yapmayı da başarmış. Bu yıl ilk 6 ayında Almanya'ya 220 bin euroluk mal satmış.
Dalkılıç, Koç kültürü ile yetişmiş olmanın her zaman avantajlı olduğunu düşünüyor. Para ile değil, tasarrufla bir yerlere gelindiğini Arçelik'te çalıştığı yıllarda öğrenmiş; tecrübelerini çalışanlarına da aktarıyor.
Ayşan Hanım'ın serüveni, bana göre müthiş heyecan verici ve ödüllendirilip tüm Türkiye'ye tanıtılması çok isabetli. Diğer kadınlarımıza cesaret verip, örnek oluşturması açısından...


Star Gazetesi FULYA E. AYRIM 30.11.2005

Elinin hamuruyla fabrika kurdu 


25 yıllık iş tecrübesini 4 bin metrekarelik bir fabrikaya dönüştüren Ayşan Dalkılıç, makine kalıpları üretiyor. Erkeklerin sektöründe patroniçe olan Dalkılıç, KOBİ yarışmasında birincilik ödülü de aldı...

AYŞAN Dalkılıç... Erkeklerin işi olarak bilinen, hatta kadınlar için son derece sevimsiz bir iş kolu olan makine sanayi sektöründe kendi işinin patronluğunu yapıyor. 1994’te birikimleriyle kurduğu kalıp fabrikasında sanayiye üretim teknolojileri yapıyor. 25 yıllık tecrübenin ardından kendi işinin patronu olmayı hayal eden Dalkılıç, emekli olduktan sonra ilk işi pastanecilikte umduğunu bulamayınca bildiği işe soyunmaya karar verdi. 

TASARIM GÜNLERİ

zamanlar yerli bir firmanın düşük maliyetli kalıp makineleri yapması çok ilgi gördü. İşler o kadar büyüdü ki, Ayşan Hanım, Dudullu’da 100 metrekarelik bir yere taşındı. Dudullu’yu bin metrekarelik bir alan ve ardından bugün faaliyetlerini yürüttüğü 4 bin metrekarelik fabrikası izledi. İş yaşamına Arçelik’te başladığını ve oradan emekli olduğunu söyleyen Dalkılıç, o zamanlar fırın, çamaşır makinesi, buzdolabı ve termosifonların teknik tasarımını yaptığını söyedi. 

PASTANE OLMADI 

DALKILIÇ
, ‘Orası bir okuldu. Ar-Ge’de çalışıyordum. Bana ciddi katkılar sağladı. O zamanlar yurtdışından makineler getiriyordu şirketler. Ama biz yurtdışına gidip onları getirip burada yapıyorduk. Ancak hep hayalimde kendi işimin sahibi olmak vardı’ dedi. Emekli olunca bir pastanenin bayiliğini aldığını ancak başarılı olamadığını belirten Dalkılıç, şöyle devam etti: ‘Pastanecilik çok yabancıydı ve kendi bildiğim işi yapmaya karar verdim. 

İKİ İSKEMLE...
 
KENDİ
 sermayemle Kartal Oto Sanayi’nde bir atölye açtım. Sadece bir torna, bir freze, bir daktilo, iki iskemle bir tornacı ve bir sekreter vardı. İşler iyi gidiyordu. Dudullu’daki organize sanayindeki 100 metrekarelik kendi dükkanımıza taşındık. Organize sanayi bölgesinin sağladığı teşviklerden yararlandık. Daha sonra bin metrekarelik bir yere geçtik. Bosch, Arçelik Vestel’le çalışmaya başladık. Onlara büyük hatlar yaptık. Yine yetmedi, bugünkü fabrikanın inşaatına başladık.’ Dalkılıç, şirketlere de ‘Firmalar, yabancılar yerine bizim gibi yerlilere iş versinler. Türkiye’ye daha ucuz ürün satılmasına neden oluruz. Yarı fiyatına imal ediyoruz makineleri. Türkiye batının teknolojisini kullanarak daha ucuza üretim yapabiliyor’ mesajı verdi.

ÖDÜLLÜ GİRİŞİMCİ 

DALKILIÇ
, geçtiğimiz günlerde 54 projenin katıldığı ve 4 kategoride gerçekleşen İTO’nun ‘Başarılı KOBİ Yarışması’nda ‘Kadın Girişimcilik’ kategorisinde birincilik ödül aldı.

Kişisel Gelişim Dergisi İlyas Yıldız

Bu sayımızdaki başarı hikayesinin kahramanı bir kadın. Geçtiğimiz günlerde İTO’nun en iyi kadın girişimcisi ödülünü almış işkadını M.Ayşan Dalkılıç. HİDROTAM Makine Sanayi Ltd. Şti.’nin kurucusu olan Dalkılıç’ın başarı hikayesi birçok kadınınkinden farklı. O, kadınları görmeye pek alışık olmadığımız bir alanda şirket kurmuş bir isim. Erkek egemen bir işte başarıyı elde etmiş farklı ve cesur bir kadın. Dalkılıç’ın başında bulunduğu HİDROTAM kıt kaynaklarla, Vestel, Arçelik, Bosch, Honda gibi dünyanın tanınmış markalarına üretim yapıyor. Onların ürün yapımında istedikleri makineleri yapıyor. 

Bir daktilo bir torna tezgahı
Ayşan Dalkılıç bugün Sarıgazi’de 4000 metrekarelik, üç katlı bir işyerine sahip. Hâlbuki ilk işyerini açtığında evinden getirdiği sandalye, eski bir daktilo ve küçük bir torna tezgâhı varmış. Kartal Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 metre karelik bu küçük atölyeden, önce 1500 metrekarelik yere sonra buraya taşınmışlar. Kendi arsaları üstüne bu üç katlı işyerini kurmuşlar. Şayet işleri büyür ve yurtdışına açılabilirlerse işyerlerini 10 bin metre kareye çıkarabilecek alana sahip olduklarını söylüyor. Bunun da ilk adımını atmışlar. İngilizce ve İtalyanca bilen kızı Berrak’ın da şirkete katılmasıyla, yurtdışında bağlantılarını güçlendirmişler. Ve ilk defa geçtiğimiz aylarda yurtdışındaki bir şirkete bir makine göndermişler.

Sonraki Sayfa >>


© Hidrotam 2016 - Her Hakkı Hidrotam Makina San. Tic. Ltd. Şti.'ne aittir.